Portret we współczesnym wnętrzu. Wyróżniony

Dziś wyjawię przed Wami na światło dzienne...

....Portret i to własny- namalowany przez tatę ;) Będzie to portrait en face. Zanim jednak odsłonię rąbek całej tajemnicy, a raczej całej podobizny pozwolę sobie na chwilę refleksji czym tak właściwie portret jest i czy pasuje do współczesnego wnętrza? A może to już przeżytek, przecież w dobie aparatów cyfrowych kamer i telefonów każdy może siebie sportretować na 101 sposobów i wcale nie musi owego konterfektu od razu wieszać w salonie, wszak może go obwieścić na Facebooku albo Instagramie (Na marginesie serdecznie zapraszam! INSTAGRAM & FACEBOOK :D) Czyż to nie prościej, no i cały świat zobaczy, nie tylko wybrani. 

Za początek współczesnego portretu jako odrębego gatunku uważa się XIV i XV wiek, zaś za jego twórów uznaje się malarzy flamandzikich z Janem van Eyckiem na czele. Myśląc o znanych portretach pewnie widziecie Mona Lisę, Dziewczynę w perłowych kolczykach, Adele Klima, a może Pomarańczarkę Aleksandra Gierymskiego, ale czy zastanawialiście się kiedyś czym właściwie portret jest, czy tylko artystyczną wizerunkiem danej osoby/ osób, a może jednak portret to coś więcej?

"Michał Anioł na krytyczne uwagi co do podobieństwa jego postaci na grobach Medyceuszy miał odpowiedzieć, że i tak w nieodległej przyszłości wszyscy zapomną, jak wyglądał Giuliano di Nemours, podczas gdy jego duch oddany w portrecie będzie wciąż żywy" źródło tekstu 

Zauważcie, że sztuka portretowa jest wyjątkowo różnorodna i nie chodzi tu tylko o niepowtarzalne cechy modeli, mam raczej na myśli podejście artysty do tematu. Portret oczywiście może być wizerunkiem całkowicie realistycznym, ale przecież także surrealistycznym, albo nawet żartobliwym jak na przykład XVI- wieczny portret panującego Rudolfa II Habsburskiego autorstwa Lombardczyka Giuseppe Arcimbolda "składający się" niejako z kosza warzyw i owoców. Może być także bardziej schematyczny  plakatowy lub refleksyjny jak słynny Krzyk Muncha.

Sprowadzanie portretu do roli tylko odzwierciedlenia podobieństwa wydaje mi się zbyt dużym skrótem. Dla mnie samej portret to coś więcej niż wizerunek. Kiedy myślę o portrecie chyba włączam guzik od myślenia magicznego... Chcę zobaczyć nastrój, charakter osoby, aurę jaką wokół siebie roztacza, to coś co tak trudno opisać, niepowtarzalność. Podobieństwo to drugi albo trzeci plan. 

A jak to jest z portretem w naszych współczenych wnętrzach? Nie trudno się domyślić, że jak bym to ode mnie zależało, w każdym wisiałby conajmniej jeden obraz ;) No, bo Sztuka jest fajna, nie należy się jej bać. Łatwo się oswaja i gwarantuję zawsze przyciąga uwagę ;)

A Wy jak myślicie?

 

Ot, cała ja... cały mój portret we własnej osobie ;) Trochę symboliczny, podobno wyglądam jak dziecko, co odbiega od rzeczywistości, ale tylko trochę ( żart!) Po więcej obrazów taty zapraszam na stronę romanart.pl

I do zobaczenia wkrótce!  Przepraszam, że tyle kazałam na siebie czekać. Stęskniłam się za Wami, za blogiem i za wnętrzami. 

6 komentarzy

 • Kasia

  Uwielbiam obrazy, wszelkie! Najbardziej te, które przedstawiają góry, chociaż portrety są równie piękne!

  Kasia środa, 24 maj 2017 17:16 Link do komentarza
 • Anna K. inspiracjewmm

  Piękny obraz Dominiko, Twój tata ma wielki talent :)
  Przedstawiłaś nam cudowne inspiracje. Lubię obrazy we wnetrzach, portrety również :))
  Pozdrawiam cieplutko :)
  p.s. wczoraj nie udało mi się napisać tego komentarza, bo miałam problemy z internetem, chodził bardzo słabo.

  Anna K. inspiracjewmm środa, 07 czerwiec 2017 17:28 Link do komentarza
 • Pani KoModa

  Lubię portery :)
  Twój tata zrobił piękny.
  U mnie kiedyś wisiała cała galeria Klimta. Marzył mi się Malczewski :)
  Teraz w sumie nie mam żadnego portretu.

  Pani KoModa środa, 14 czerwiec 2017 21:22 Link do komentarza
 • ada

  Nowoczesne portrety wspaniale się sprawdzą w nowoczesnych wnętrzach. Mi podobają się pełne kolorów obrazy, które świetnie ożywią wnętrze.

  ada piątek, 23 czerwiec 2017 08:01 Link do komentarza
 • Igomama

  Piękna jesteś Dominiko na tym portrecie autorstwa taty... Zwłaszcza Twoje oczy przyciągają wzrok.
  Masz takie rozmarzone spojrzenie, pełne melancholii i jakiejś tęsknoty.
  Widać, że masz artystyczną naturę - tata wiedział o tym doskonale. :)
  I jeszcze to tło dodaje zagadkowości i niezwykłości...
  Wydaje się kruche, jakby złożone z kryształków i może w ten sposób podkreśla też Twoją kruchość i delikatność?

  Igomama czwartek, 07 wrzesień 2017 20:28 Link do komentarza
 • PastelowaKropka

  Igomama Dziękuję 3!!!!!!!!!!!!!!!!!

  PastelowaKropka wtorek, 12 wrzesień 2017 10:27 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Współpraca

zBLOGowani.pl                      wkreceniwdom.com.pl