Styl Andaluzyjski- Estilo Andaluz

Na wszystkich odwiedzanych przeze mnie blogach wnętrzarskich przewija się, a czasem wręcz dominuje styl skandynawski. I bardzo dobrze! Uwielbiam go. Wnętrza skandynawskie emanują spokojem, dojrzałością i elegancką prostotą. Nawet ich białe ściany, niegdyś przeze mnie nie lubiane zdążyły mnie już do siebie przekonać. Mimo to, może troszkę przewrotnie MOTO- CYKL STYLE zapoczątkuje przeciwnym południowym biegunem. Stylem, który jest mi szczególnie bliski i którego miałam szansę zakosztować osobiście. Chciałabym Wam zaprezentować Styl Andaluzyjski, czyli styl Południa Hiszpanii. Na jego rozwój i obecny kształt mieli wpływ Maurowie. Wynika to z historii Andaluzji, w której za czasów średniowiecza panowali właśnie Arabowie z północy Afryki. Nie trzeba być wielkim znawcą, by dostrzec wpływ tamtego okresu na obecną kulturę, architekturę, a co za tym idzie wystrój wnętrz tego regionu.

Opisując styl andaluzyjski nie możemy zamknąć się wyłącznie w pomieszczeniach. Gorący klimat i duży temperament mieszkańców przenosi część życia na zewnątrz. Właśnie dlatego pełnoprawnymi elementami wystroju mieszkań bywają  dziedzińce (el patio), duże balkony oraz azotea, czyli zagospodarowane na część ogrodowo-wypoczynkową dachy.

Do dzieła! Jak stworzyć ciepły klimat Andaluzji we wnętrzu?

Podpowiedzi między zdjęciami

Zapraszam!

 

Wybierzmy  kolory ziemi takie jak brązy i beże, przełamy je  temperamentną czerwienią, czystym błękitem, zielenią, żółcią lub oranżem.

Nie bójmy się  kolorowych tkanin, haftów, koronek czy atłasów o bogatym wzornictwie.

 Styl andaluzyjski lubi meble z litego drewna (często połączone z metalem). Mogą mieć  fikuśnie powyginane nogi lub poręcze, a także ażurowe zdobienia i ornamenty z motywami roślinnymi geometrycznymi i zwierzęcymi.

Dodajmy obrazy, zdjęcia lub plakaty o tematyce lub kolorach pasujących do całości. Efekt murowany i wyjątkowy.

W mieszkaniu w stylu andaluzyjskim nie może zabraknąć Azulejos. To cienkie, zazwyczaj kwadratowe płytki, pokryte lśniącym szkliwem, pomalowane we wzory układające się w regularne kompozycje. Pokrywa się nimi zewnętrzne i wewnętrzne ściany budynków.Pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także chłodzącą czy informacyjną. Ich nazwa pochodzi z języka arabskiego- al-zulecha i oznacza mały polerowany kamyk. W naszym klimacie oczywiście funkcja chłodząca nie ma sensu, ale mogą się pięknie prezentować w łazience lub kuchni. To samo tyczy się kamiennych  andaluzyjskich podłóg. Tutaj rozwiązaniem może być ogrzewanie podłogowe.

Nie strońmy od wzorów charakterystycznych dla kultury arabskiej. Pokuśmy się także o ażurowe elementy domowego użytku. Jeśli fundusz nam pozwoli i fantazja puści wodze wprawmy w okna ażurowe okiennice, które w  upalne dni będą chronić nas przed słońcem. Szkoda, że w naszym klimacie takie dni to rzadkość.

Dopełnieniem niech będą nastrojowe lampy, lampiony i kinkiety w stylu marokańskim

Kącik wypoczynkowe, łóżko czy sofę wypełnijmy jaskrawymi poduszkami i poduchami.

Zapraszam również tutaj Przejażdżka po Andaluzji

Źródła: czterykaty.pl, casasdepelicula.blogspot.com.es, nuevo-estilo.micasarevista.com, www.tendenciasydecoracion.comdecoracion.facilisimo.com

{flike}

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Współpraca

zBLOGowani.pl                      wkreceniwdom.com.pl